Maj 13, 2020

Szafka i szuflada pod piekarnik. Najczęściej zadawane pytania.

by Tomasz Kaszuba in blog , kuchnia na wymiar 0 comments

Szafka pod piekarnik – co powinieneś wiedzieć?

Wielu klientów zastanawia się, jak skonstruowana jest szafka pod piekarnik i czy szuflada pod nim jest konieczna. Postaramy się odpowiedzieć Państwu wyczerpująco na te pytania.

Piekarnik można zamontować na dwa sposoby: albo w specjalnej szafce dolnej, albo w tzw. słupku. W tekście skupimy się na pierwszym rozwiązaniu – piekarnik w szafce dolnej.

Konstrukcja szafki pod zabudowę piekarnika jest wyjątkowo prosta. Korpus składa się zaledwie z 4 formatek, reszta to szuflada z frontem.

Jakie wymiary ma szafka pod piekarnik?

Standardowe wymiary szafki pod piekarnik to: wysokość 720 mm, szerokość 600 mm, głębokość 510 mm. Należy dodać 100 mm na regulowane plastikowe nóżki pod szafką. Łączna wysokość szafki (z nóżkami) pod piekarnik to 820 mm, wysokość frontu do szuflady pod piekarnik to 110 mm. Piekarnik, podobnie jak zmywarka, zajmuje całą głębokość szafki (600 mm). Warto pamiętać o tym podczas planowania rozmieszczenia kuchni. Rury oraz gniazdka nie mogą znajdować się za tymi szafkami, nie zmieściłyby się pod blatem głębokim na 600 mm. Chyba, że planujemy kupić głębszy blat.

Szafka pod piekarnik
Szafka pod piekarnik
Szafka pod piekarnik wymiary
Wymiary szafki pod piekarnik, przód
Szafka pod piekarnik
Wymiary szafki pod piekarnik, bok

Szafka do zabudowy piekarnika.

Do czego służy szuflada pod piekarnik?

Dosyć często klienci pytają nas, do czego właściwie służy szuflada pod piekarnik? Czy muszę ją mieć? Czy kupić piekarnik z szufladą czy bez?

Istnieją dwa rodzaje piekarników: z fabryczną szufladą i bez szuflady. Jeśli zakupiony przez Państwa piekarnik ma zamontowaną szufladę, to nie służy ona tylko do tego, by przechowywać w niej blachy, foremki czy rękawice kuchenne. Zaprojektowana jest przede wszystkim po to, by przechowywać w niej ciepłe potrawy. W takiej szufladzie grzewczej można schować świeżo upieczoną pizze czy rybę i spokojnie czekać, aż cała rodzina przyjdzie na obiad, bez konieczności ponownego podgrzewania posiłku. Przed zakupem piekarni

ka warto zapoznać się z instrukcją lub zapytać sprzedawcę czy szuflada w piekarniku zaprojektowana jest jako grzewcza. Spotkaliśmy się z szufladami, które zaprojektowane były jedynie do przechowywania akcesoriów do pieczenia. W wariancie kiedy mamy piekarnik bez fabrycznie montowanej szuflady, domyślnie stosuje się małą szufladkę pod piekarnikiem wykonaną z płyty meblowej. Najlepiej przeznaczyć ją do przechowywania przyborów do pieczenia. Nie jest tak dobrze izolowana, jak fabryczna szuflada pod piekarnik, a przez to nie będzie miała dobrych warunków termicznych. Dodatkowo płyta meblowa nie jest dedykowana do przechowywania w niej bardzo gorących potraw.

Rodzaje szuflad pod piekarnik

Istnieje kilka rodzajów systemów do szuflad pod piekarnik. Różnią się one od zwykłych najniższych szuflad kuchennych specjalnie dopasowaną do tego celu wysokością (około 60 mm, np. firma GTV podaje 68 mm). Każda firma oferuje szufladę z domykiem i możliwością regulacji frontu w dwóch płaszczyznach. Dolna i tylna ścianka wykonana jest z płyty meblowej grubości 16 mm. Standardowa głębokość szuflady to 500 mm (często 450 mm). Wielu producentów oferuje dobrej jakość samodomykające się systemy szufladowe, oto kilka z nich:

Szuflada pod piekarnik BLUM

Austriacka firma BLUM w swojej ofercie ma klika szuflad pod piekarnik wysokości 69 mm. Tandembox Antaro, Intivo, Tandembox plus.

– Wytrzymałość takich szuflad producent ocenia na 30-65 kg. System automatycznego domykania gwarantuje ciche i delikatne zamykanie szuflady.

Szuflada pod piekarnik AMIX TB20

– Wytrzymałość szuflady piekarnikowej AMIX to 40 kg. Pozostałe cechy to cichy domyk, regulacja frontu oraz niska cena.

Szuflada pod piekarnik Modern box firmy GTV

Wytrzymałość wg producenta 40kg, cichy domyk, regulacja frontu. Jest to bardzo przyzwoity system w rozsądnej cenie.

Firma Atom-door oferuje wszystkie trzy typy szuflad w zależności od potrzeb klientów.

Na rynku istnieją jeszcze szuflady pod piekarnik starszego typu tzw. rolkowe. System ten jest najtańszy i niestety najgorszy. Jeśli zależy Państwu na solidnej kuchni, odradzamy takie rozwiązanie.

szuflada pod piekarnik
Szuflada pod piekarnik GTV Modern BOX

Czy można zamontować piekarnik w szafce bez dolnej szuflady?

Tak, można. Tylko po co? Zamiast szuflady można zamontować zaślepkę z płyty meblowej, by wypełnić przestrzeń między dołem szafki a piekarnikiem. Nie ma to najmniejszego sensu ponieważ pozbawiamy się praktycznej i pomocnej szuflady, w której możemy schować wiele potrzebnych do pieczenia przedmiotów. Teoretycznie można zamontować piekarnik niżej, a szufladę nad piekarnikiem, ale taki wariant jest bardzo mało prawdopodobny. Nad piekarnikiem w niemal 100% znajduje się płyta grzewcza, która wykorzystuje przestrzeń między urządzeniami.

Jeśli szukają Państwo kuchni na wymiar, możecie skorzystać z naszej oferty. Obsługujemy miasta: Leszno, Wrocław, Poznań, Legnica, Zielona Góra, Głogów i okolice wymienionych miast.

Zapraszamy do kontaktu


Leave a comment