Maj 5, 2020

Meble na wymiar do kuchni – pierwsze kroki. Najczęściej zadawane pytania.

by Tomasz Kaszuba in blog , kuchnia na wymiar 0 comments

Meble kuchenne na wymiar czy gotowe ze sklepu meblowego?

Wielu klientów zastawia się podczas projektowania kuchni czy skorzystać z oferty firm produkujących gotowe umeblowanie, czy wykonać meble kuchenne na wymiar. Na polskim rynku istnieje wiele firm mających w ofercie gotowe meble, które można zamontować w dowolnym mieszkaniu lub biurze. Najczęściej takie rozwiązanie może się sprawdzić gdy wymiary pomieszczeń są zaprojektowane specjalnie pod „typowe” meble. Wielu architektów, by zaoferować klientom łatwiejszą aranżację wnętrz, projektuje ściany tak, by można było zabudować je gotowymi meblami kupionymi w popularnym markecie czy sklepie meblowym. Ma to uzasadnienie zwłaszcza w dużych, wielomieszkaniowych inwestycjach, gdzie deweloper negocjuje cenę z producentem mebli.

W sytuacji kiedy mieszkanie jest mniej „typowe” i po wstępnym rozeznaniu okaże się, że przestrzeń naszej kuchni nie będzie dobrze zagospodarowana gotowymi meblami, lepiej skorzystać z oferty tak zwanych mebli na wymiar. Wybór tej opcji gwarantuje nam maksymalne wykorzystanie przestrzeni, skosów, zabudowę rur oraz niewymiarowych wnęk. Nie ma wtedy wolnych przestrzeni między meblami, które są siedliskiem kurzu i gdzie szczególnie lubią wpadać resztki jedzenia. Mamy także możliwość wyboru systemów oraz okuć z bogatej oferty różnych producentów.

Jak zaprojektować meble kuchenne na wymiar?

Niewątpliwie najlepszym sposobem na zaprojektowanie mebli kuchennych na wymiar jest umówienie się z pomiarowcem. Doświadczony projektant przyjeżdża do was do domu i w czasie rozmowy wspólnie projektujecie wymarzoną kuchnię. Oczywiście warto się wcześniej przygotować. Znakomitym źródłem inspiracji jest internet. Profile na Instagramie i Pintereście oferują dziesiątki tysięcy przykładów aranżacji. Wskazane jest zapisać ulubione zdjęcia, by następnie pokazać je projektantowi. Warto zrobić to dokładnie, ponieważ ułatwi nam to rozmowę z projektantem oraz stolarzem. Zwróćcie uwagę na rodzaje szafek dolnych i górnych, jakie chcielibyście mieć w swojej kuchni. Zastanówcie się nad ilością szuflad, rodzajem szafki narożnej, sprzętem AGD, sposobem otwierania frontów, ilością półek. Na Instagramie polecamy śledzić hashtagi #kitchendesign #kitchendecor #kitchenware, a także #kuchnia i #wnetrzazesmakiem.

Gdzie kupić meble kuchenne na wymiar?

Istnieje wiele firm stolarskich wykonujących kuchnie na wymiar. Przed wyborem firmy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy:

 • Czy firma wykonuje pomiar oraz projekt zabudowy. Najczęściej usługa ta jest darmowa. Po wykonaniu pomiaru dostajemy wstępny projekt w oparciu o nasze sugestie.
 • Warto by firma znajdowała się maksymalnie 150-200 km od miejsca montażu mebli. Łatwiej i szybciej może przyjechać wykonać ewentualne poprawki serwisowe. Dodatkowo wspieramy lokalny biznes 🙂 Firma Atom-Door oferuje sprzedaż mebli kuchennych w Poznaniu, Wrocławiu, Zielonej Górze, oraz w mniejszych miejscowościach w okolicy.
 • Często firmy mające swoją produkcję poza dużymi miastami oferują lepsze ceny oraz terminy. Siedziba naszej firmy znajduje się w Lipnie pod Lesznem, co daje nam możliwość dojechania do klienta w godzinę niezależnie od miasta, w którym mieszka.

Jak wycenić meble kuchenne na wymiar?

Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Dokładną wycenę otrzymujemy od firmy dopiero po ustaleniu wszystkich szczegółów. Wybór rodzaju płyty meblowej, frontów, systemów oraz uchwytów może znacznie zmienić cenę gotowej kuchni. Jeżeli chcesz porównać ceny kuchni na wymiar w różnych firmach zestaw wszystkie informacje i prześlij mailem do wyceny.

Meble kuchenne laminowane czy lakierowane? Plusy i minusy.

Meble kuchenne lakierowane:

Plusy:

– Estetyka. Brak widocznej okleiny na krawędzi płyty (Co nie oznacza, że płyta laminowana jest brzydka. Dzisiejsza technologia okleinowania jest na tyle dobra, że spoina klejowa jest praktycznie niewidoczna).

 • Możliwość wyboru dowolnego koloru z wzornika barw RAL.
 • Możliwość wykonania frezu we frontach według wybranego wzoru. np. styl prowansalski.
 • Lakiery dostępne są w wersji z połyskiem lub matowe.

Minusy:

 • wyższa cena.
 • Czas oczekiwania na materiały z lakierni to najczęściej 3 tygodnie.
 • Dużo łatwiej uszkodzić lakierowaną powierzchnie. Warto zastanowić się czy inwestować w meble z lakieru, gdy mamy małe dzieci. Fronty z płyty laminowanej są znacznie bardziej wytrzymałe.

Meble kuchenne  z płyty laminowanej:

plusy:

 • Meble z płyty laminowanej są znacznie tańsze.
 • Duży wybór struktur drewnopodobnych, kolorów i wzorów.
 • Wytrzymałość. Plastikowa okleina jest dużo bardziej odporna na uderzenia.

Minusy:

 • Estetyka. Widoczna krawędź okleinowania.
 • Brak możliwości frezowania wzoru.

Propozycje mebli kuchennych na wymiar.

Każda dobra firma meblowa po zrobieniu pomiarów oraz omówieniu z klientem jego wizji przyszłej zabudowy powinna wykonać wizualizację projektu. Najważniejsze by klient mógł zobaczyć ułożenie oraz rodzaj szafek wraz z wymiarami. Po zapoznaniu się z projektem nabywca nanosi ewentualne poprawki, a kuchnia trafia do produkcji. Technika renderingu komputerowego pozwala stworzyć bardzo szczegółową wizualizacji kuchni.

Meble kuchenne na wymiar w bloku – czy to problem?

Często zdarza się, że nową kuchnie musimy wykonać w starym bloku. Właściciele takich mieszkań nierzadko muszą zmierzyć się z krzywymi ścianami, rurami z którymi nic nie da się zrobić czy wnęką, którą najlepiej byłoby wyburzyć, ale spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadza się na tak poważną ingerencję. Meble kuchenne na wymiar są idealnym rozwiązaniem dla tego typu klienta. Dzięki indywidualnemu podejściu do wykonania kuchni można dobrać odpowiednią wielkość szafek, zabudować rury i niepraktyczne wnęki.

Czy mogę wymienić fronty w mojej kuchni?

Czasem jesteśmy zadowoleni z funkcjonalności naszej dotychczasowej kuchni, jednak jej wygląd jest już dawno nie modny. Pragniemy odświeżenia, ale wizja kupna nowej kuchni nas przeraża. Czy można wymienić tylko fronty? Ucieszę was: Istnieje taka możliwość! Można odświeżyć starą kuchnię wymieniając fronty inie ponosząc kosztów zmiany szafek oraz blatu. Wtedy należy dokładnie zmierzyć wszystkie istniejące fronty i zamówić nowe. Warto zwrócić uwagę na rozstaw zawiasów, tak by nie trzeba było robić nowych otworów na zawiasy w starych korpusach.


Leave a comment