Marzec 3, 2020

Dlaczego drzwi przesuwne ciężko chodzą? – poradnik jak naprawić drzwi w szafie.

by Tomasz Kaszuba in blog , drzwi przesuwne 0 comments

Nasza firma Atom-Door dostaje wiele telefonów oraz maili z pytaniami o naprawę drzwi przesuwnych w szafie. Najczęściej klient jest w stanie sam naprawić usterki. Przygotowaliśmy krótki poradnik w formie pytań i odpowiedzi jak naprawić szafę samemu 🙂

-Dlaczego drzwi przesuwne w szafie ciężko chodzą? Jak wyregulować drzwi przesuwne?

W niemal stu procentach problemy z drzwiami przesuwnymi dzielą się na dwa rodzaje:

Drzwi ciężko chodzą lub nie domykają się. Aby rozwiązać pierwszy problem najlepiej zacząć od obejrzenia toru dolnego pod kątem zabrudzeń. Tarcie może powodować piasek lub małe kamienie w torze dolnym. Sprawę rozwiązuje dokładne odkurzenie toru. Następny etap to regulacja drzwi przesuwnych. Proszę sprawdzić czy drzwi nie wypadły z toru dolnego i nie wystarczy ich z powrotem wsadzić na swoje miejsce.
W większości przypadków drzwi ocierają o tor dolny ponieważ opadły i wymagają powtórnego podniesienia. By sobie z tym poradzić należy odnaleźć śruby regulacyjne z boku drzwi. Znajdują się one na samym dole, najczęściej pod szczotką uszczelniającą. Szczotka jeśli nie jest wklejana powinna przesuwać się w górę i w dół ramy. Pod nią znajduje się śruba regulacji góra/dół. Przy pomocy odpowiedniego śrubokręta bądź klucza można podnieść skrzydło o ponad centymetr. Najlepiej jednak podnieść je niewiele ponad tor tak by szpara była możliwie mała i nie rzucała się w oczy. Regulacja powinna rozwiązać problem w 80-90% przypadków. Jeśli nadal drzwi ciężko chodzą, prawdopodobnie mamy do czynienia z defektem mechanizmu drzwi . Najczęściej są to uszkodzone wózki dolne bądź górne.

regulacja wózka drzwi przesuwne
Regulacja wózka dolnego

Drzwi do szafy nie domykają się?

Drzwi po zamknięciu nie domykają się i nic nie da się z tym zrobić? Istnieje kilka rozwiązań które mogły być zastosowane w twoich drzwiach, by zamykały się należycie. Pierwszy to stoper do drzwi suwanych. Co to jest? Na skraju toru dolnego powinny się znajdować wsunięte przez firmę montującą małe blaszki. Jeśli znalazłeś coś takiego w swojej szafie sprawdź czy się nie przesunęły! Wystarczy kilka centymetrów przesunięcia i drzwi mogą się źle domykać. Do regulacji najlepiej zamknąć i przytrzymać drzwi zamknięte. Na torze zaznacz flamastrem miejsce, gdzie znajduje się środek koła dolnego drzwi. Środek koła powinien wjeżdżać dokładnie w środek półokrągłej blaszki – stopera. To właśnie stoper odpowiada za blokowanie Twoich drzwi w odpowiedniej pozycji.

stoper sevroll
Stoper toru dolnego sevroll.
tor dolny i stoper drzwi przesuwne
Stoper w torze dolnym.
stoper i wózek toru dolnego drzwi przesuwne
Prawidłowo ustawiony stoper dolny w zamkniętych drzwiach.

Stoper górny w drzwiach suwanych.

W torze dolnym nie ma stoperów? Bez obaw, możesz być posiadaczem drzwi z tzw. górnym stoperem. Ten najczęściej jest wklejany przy pomocy taśmy dwustronnej i mógł się zwyczajnie odkleić. Taki plastikowy stoper można kupić w sklepie meblowym za kilka złotych. Zamknij drzwi i zobacz gdzie dojeżdża górny wózek – w tym miejscu powinno znaleźć się półokrągłe wgniecenie stopera. Odklej taśmę i wklej go w takim położeniu. Voilà – gotowe! Jeśli Twoja szafa nie miała żadnego rodzaju stoperów możesz kupić wklejany stoper górny i dodatkowo go zamontować. To powinno rozwiązać problem niedomykania się drzwi w szafie bądź wnęce.

stoper górny drzwi przesuwne
Wklejany stoper górny BIMAK

 

Jak zdemontować drzwi przesuwne w szafie?

Bardzo łatwo. Podnieś drzwi do góry równocześnie dół ciągnąc do siebie. Najpierw z torów wyciąga się dół a później górę drzwi . Przy zakładaniu, wsuwamy najpierw górę a następnie dół. Wózki dolne muszą dobrze wskoczyć w tor.

Jak samemu zrobić drzwi przesuwne z lustrem? Czy szklane drzwi nie pękną podczas użytkowania?

Jeśli jesteś jednym z klientów którzy lubią prace w domu wykonywać samodzielnie i chciałbyś spróbować zrobić drzwi sam to mamy dla Ciebie jedną radę – odpuść 🙂 By zrobić drzwi przesuwne z lustrem potrzebujesz system przeznaczony do montażu szkła oraz wyciętą na wymiar taflę szkła. W systemie ramowym lustro należy podkleić folią oraz zabezpieczyć specjalną uszczelką. Bez odpowiedniego zaplecza narzędziowego oraz doświadczenia w cięciu lustra, stanowczo odradzamy samodzielny montaż.  Jak kupić drzwi przesuwne przeczytacie w poprzednim artykule.

Oczywiście jeśli bardzo chcesz możesz zakupić u nas potrzebne do montażu elementy drzwi 🙂 W przyszłości planujemy napisać artykuł jak powstają drzwi przesuwne krok po kroku. Zachęcamy do śledzenia naszej strony 🙂

Odpowiadając na pytanie dotyczące bezpieczeństwa. Szkło w drzwiach jest całkowicie bezpieczne ponieważ od drugiej strony oklejone jest specjalną folią. Dzięki podklejeniu szkło nie rozbije się, na powierzchni może powstać co najwyżej pęknięcie w kształcie pajęczyny.

Jak uszczelnić drzwi przesuwne?

By uszczelnić drzwi najpierw należy zacząć od regulacji, by maksymalnie zmniejszyć istniejące szpary widoczne po zamknięciu skrzydła. Jeśli Twoje drzwi nie posiadają szczotki uszczelniającej, możesz zakupić ją w każdym sklepie meblowym. Istnieją dwa rodzaje szczotek wsuwana lub wklejana w ramę drzwi.

Jeśli chcesz zlecić nam montaż drzwi przesuwnych przejściowych, do wnęki lub szafy, to chętnie Ci pomożemy. Działamy w promieniu 150 km od Leszna w Wielkopolsce. Jeśli mieszkasz w Poznaniu, Wrocławiu, Legnicy, Zielonej Górze, Lubiniu, Lesznie, Gnieźnie, Głogowie możesz skorzystać z naszej oferty. Napisz lub zadzwoń 665 100 115,  a my postaramy się rozwiązać Twój problem jak najszybciej 🙂

 


Leave a comment